Красносільська територіальна громада
Одеський район, Одеська область

Як не стати жертвою шахрайства?

Дата: 28.08.2023 15:17
Кількість переглядів: 1883

Отримали паспорт? Збережіть його! Щоб забезпечити документальне прикриття для різного роду махінацій, шахраї часто використовують загублені або викрадені паспорти громадян або ж їх ксерокопії. Для деяких злочинів шахраям досить одних тільки паспортних даних.

Крім того, у протиправну діяльність з використанням паспортів обманом або хитрістю нерідко втягуються мало захищені категорії громадян: студентів, пенсіонерів, безробітних. Необдумані дії щодо реєстрації «на себе» реальних комерційних фірм або фірм-одноденок, банківських карт або розрахункових рахунків в інтересах сторонніх осіб часто стають порушенням закону.

Якщо вас без особливих на те приводів запрошують стати співзасновником фірми, це сам по собі привід задуматися. Як правило, ваш майбутній «бізнес» - фірма-одноденка. Формально - це легальна комерційна організація, однак на практиці одноденка не веде справжнього бізнесу. Основна мета створення таких фірм - забезпечення прикриття забороненої діяльності: шахрайства, незаконна банківська діяльність, лжепідприємництва, легалізація грошових коштів, незаконне отримання кредиту, контрабанда, ухилення від сплати податків або отримання необґрунтованої податкової вигоди шляхом податкових махінацій. Відповідати за це доведеться і вам як засновнику одноденки.

Як розпізнати і що зробити?

При втраті паспорта, а також якщо до вас звертаються з проханням оформити на себе якусь організацію, необхідно звернутися із заявою до правоохоронних органів.

Будьте уважними, коли надаєте паспорт для копіювання або сканування. Прослідкуйте, щоб вам віддали всі зроблені копії.

Шахрайські дії з використанням паспорта часто маскують під працевлаштування: шукача вигідної вакансії просять на час залишити «роботодавцям» документи для оформлення в штат.

Остерігайтеся шахраїв і аферистів, будьте пильними і нікому не віддавайте свій паспорт, навіть під самим вагомим приводом.

Як не стати жертвою телефонних шахраїв?

Мобільні телефони не лише полегшили спілкування між абонентами, але і породили такий вид злочину, як телефонне шахрайство. Схема його проста, але вирішальними тут є фактори несподіванки та гра на емоціях потерпілого.

Шахраї дзвонять вам на мобільний, як правило, увечері або вночі (номер набирають найчастіше наздогад). Якщо відповідає жінка, починається словесна атака. Питають, чи є син (чоловік, внук), якщо відповідь позитивна, то «голос» повідомляє, що він затриманий працівниками поліції або потрапив в яку-небудь біду (сюжет може бути найрізноманітніший).

Якщо жінка починає нервувати, розпитувати подробиці, шахрай тріумфує - жертва «на гачку». Аферисти - хороші психологи, не дають людині вийти зі стресової ситуації, ведуть діалог так, що потерпілі погоджуються допомогти родичеві і слухняно виконують поради «доброго» посередника. Інколи шахраї просять не відключати телефон, щоб позбавити людей можливості передзвонити родичам і з'ясувати справжню картину. А інколи міняють голос і представляються родичами.

Мета одна – виманити з вас гроші, які ви повинні, «рятуючи» родича, переказати на певний банківський розрахунок або перевести на названу шахраями сім-карту.

Щоб не стати жертвою таких шахраїв, треба слідувати наступним правилам:

Перш за все, не впадайте в паніку і не поспішайте виконувати умови аферистів.

У таких випадках ніколи не називайте своїх близьких на ім’я. Попросіть людину, яка представилася працівником поліції, назвати прізвище, ім'я, по батькові і дату народження затриманого родича. Практично в 100 відсотках випадків такою інформацією злочинці не володіють і ваш номер набрали шляхом випадкового набору.

Уточніть, в якому саме відділі поліції знаходиться ваш син або родич, після чого передзвоніть в поліцію (телефон чергової частини «102») і перевірте інформацію, що є у вас.

Спробуйте якнайскоріше передзвонити тому, хто «потребує негайної допомоги», або людям, які можуть в даний момент бути поруч і підтвердити або спростувати те, що трапилося.

Якщо ви або ваші знайомі все ж потрапили у ситуацію, коли незнайомі люди, представляючись поліцейськими, вимагають у вас гроші за вирішення яких-небудь питань, негайно дзвоніть у поліцію. Цим ви або убезпечите себе від шахраїв, або, якщо «вимагач» дійсно є працівником поліції, допоможете очистити наші лави від випадкових людей.

Не забувайте: якщо ви намагаєтеся виручити своїх близьких за допомогою хабара, то самі стаєте винними у злочині, передбаченому ст. 369 КК України «Пропозиція або надання неправомірної вигоди службовій особі».

Для автовласників на замітку

Щоб зменшити ризик й не стати жертвою злочинців, щоб ваш автомобіль не опинився в списку розшукуваних, поліція звертається до всіх власників транспортних засобів:

  • не залишайте транспорт без догляду навіть на короткий час;
  • залишайте автомобілі, по можливості, на охоронюваних стоянках або в гаражах;
  • обладнайте автомобілі як електронними, так і механічними пристроями проти викрадення;
  • при залишенні автомобіля навіть на охоронюваній стоянці або в гаражі необхідно задіяти всі протиугінні засоби;
  • не залишайте авто на тривале зберігання в гаражі, не обладнаному надійними замками, що запобігають зріз петель воріт;
  • не залишайте ключ від замка запалювання на СТО або у малознайомих осіб, що займаються приватним ремонтом автомобілів;
  • не залишайте в салоні автомобіля на видному місці коштовних речей, які можуть привернути увагу злочинців;
  • не залишайте документи в салоні, носіть їх із собою;
  • не саджайте в салон випадкових пасажирів;
  • не показуйте місця встановлення пристроїв проти викрадення й «секреток»;
  • якщо ваш автомобіль викрали, не гайте час на самостійний розшук, терміново дзвоніть в поліцію.

І ще кілька практичних порад:

Ставити автомобіль на стоянку треба в добре освітленому й, бажано, людному місці. Але, ідучи до пізнього вечора, постарайтеся спрогнозувати обстановку, що складеться до моменту вашого повернення. Нерідко, навіть дуже жвава, вулиця або провулок до ночі стає зовсім безлюдними. Підходячи пізно ввечері до машини, будьте подвійно пильними. Загляньте усередину, переконайтеся, що в салоні нікого немає, а поблизу немає підозрілих осіб і компаній. Буває, що злочинці «підловлюють» автовласників саме в той момент, коли вони сідають у машину.

Аналогічних запобіжних заходів необхідно дотримуватись і тоді, коли пізнім вечором ви повертаєтесь в гараж. Втома й бажання швидше потрапити додому притуплюють пильність. На це часом і розраховують злочинці, чекаючи свою жертву поблизу гаража. Переконайтесь, що нічого підозрілого немає. Поставивши машину, не затримуйтеся в гаражі.

Виробіть у собі звичку, виходячи з автомобіля навіть на кілька секунд, щоб протерти скло, дістати щось із багажника, обов'язково виймати ключі із замка запалювання, тим більше, коли в машині сидять сторонні люди.

Також звичкою повинно стати закривання дверей на ключ, навіть коли відходиш від машини на кілька метрів.

Якщо ж все-таки ваш автомобіль зник, негайно дзвоніть по телефону «102».

"Поворожу" до останньої копійки

Особливу обережність людям необхідно проявляти під час спілкування з вуличними ворожками і цілительками. Періодично поліцейські зведення фіксують факти шахрайських дій, коли спритні шахраї, шляхом навіювання, переконують громадян у необхідності віддати їм всі цінні речі та гроші. Не треба відгукуватися на їх звернення, прохання або питання, просто проходьте повз. Адже разом із «зняттям порчі», ви знімете з себе золоті прикраси, та ще й винесете з домівки всі заощадження.

Зазвичай злочинці знаходять потенційних жертв на вулиці. Діють рішуче, впевнено та швидко. Підходять до людини і заводять розмову про те, що володіють надприродними здібностями, здатні вгледіти «наведену порчу», яку необхідно терміново зняти, щоб не настали непоправні наслідки. «Лікувальну» дію також надають на вулиці, оскільки вони не терплять зволікань. Відповідно і розплатитися з «цілителями» потрібно відразу. Оскільки у «врятованих» громадян при собі не виявляється потрібної суми грошей, люди поспішають віддати ювелірні вироби, а деякі взагалі ведуть до себе додому, де «оплачують» послуги, виносячи усе майно, що має матеріальну цінність. Ось тільки згодом людина починає розуміти, що відбулося насправді, і в яку шахрайську схему він був залучений.

У подібних випадках не можна втрачати ані хвилини – потрібно негайно зателефонувати до поліції і, по можливості, описати прикмети зловмисників, вказати на місце, де вони «орудують». Практика розслідування даних фактів показує, найчастіше таким видом шахрайства промишляють приїжджі громадяни або як ще їх інакше називають «гастролери».

Якщо ви бачите на вулицях міста громадян, які намагаються проводити дії, що нагадують вищезазначену шахрайську схему, не залишайтеся байдужими - повідомляйте про такі факти до органів внутрішніх справ. Якщо ж ви безпосередньо потрапили під вплив зловмисників - не впадайте в паніку, намагайтеся запам'ятати їх прикмети, щоб максимально точно дати опис працівникам поліції.

Будьте пильними, дотримуйтеся деяких порад, які допоможуть убезпечити вас та ваших близьких від протиправних дій:

  • Не будьте надмірно довірливими і відвертими з незнайомими людьми. У жодному випадку не повідомляйте, що живете наодинці.
  • На вулиці, в транспорті, на вокзалі не вступайте в діалог з незнайомцями, особливо коли мова йде про зняття «порчі» тощо.
  • Не розповідайте нікому про свої накопичення та заощадження.

"Соціальні працівники"

Лідери шахрайських вигадок - «представники соцзабезів», які то дотації розносять, то гроші обмінюють за реформою, то ліки майже безкоштовно віддають. Після того, як вони йдуть, пенсіонерам тільки і залишається, що гірко нарікати на шахраїв, до рук яких «прилипли» кровні заощадження. Правда, пройдисвіти інколи залишають про себе на згадку сувенірні купюри, отримані в обмін на справжні. Тому якщо незнайомці, постукавши в двері, просять у вас попити води або переповити дитину, не відкривайте, вашого милосердя вони не оцінять, а збитків нанесуть.

Ось кілька порад, як не стати жертвою цього виду шахрайства:

  • Будьте пильними, не впускайте в будинок незнайомих вам людей.
  • Не відволікайтеся з ними на пусті розмови, адже, управляючи вашою увагою, вони в цей час спустошують ваше житло.
  • Вимагайте надання посвідчення соціального співробітника і обов'язково перевірте їх дані у відділі кадрів названої організації по телефону.
  • Не зберігаєте великі суми грошей в досяжних місцях (шафах, тумбочках, під матрацами).
  • Не відкривайте двері незнайомим людям, ким би вони не представлялися: слюсарем, сантехніком, водопровідником, співробітником соціальної служби.

Навіть якщо незнайомець ввічливий і називає вас по - батькові, обов'язково зателефонуйте у відповідну службу і поцікавтеся, чи працює там такий співробітник, дізнайтеся його посаду.

У випадку ж надходженням вам яких-небудь вищеназваних пропозицій від «соціальних працівників», негайно повідомляйте в поліцію за номером «102».

Черговий раз поліція звертається до літніх громадян із закликом ні в якому випадку не довіряти стороннім людям, не розповідати подробиці про свою родину й не відкривати двері незнайомцям. Для того, щоб уникнути зайвих неприємностей, матеріальних втрат, а також розладу здоров'я, необхідно запам'ятати прості правила обережності.

Насамперед, рекомендується зробити для себе список всіх екстрених телефонів, вписати туди номери поліції, пенсійного фонду, газової, соціальної, медичної служби, а також телефон лікаря, дільничного інспектора, майстра ЖЕКу. Такий список краще зберігати на видному місці, тоді ви зможете швидко набрати потрібний номер і з'ясувати необхідну інформацію або звернутися за допомогою.

Не зашкодить поспілкуватися із сусідами, щоб вони змогли прийти на допомогу у випадку появи незнайомців у під'їзді чи на порозі квартири.

Якщо щось викликає сумнів, знайдіть спосіб порадитися із близькими людьми, не варто приймати не обдумані рішення. І нехай основним правилом вашого життя стане обережність!

Велике прохання до молодого покоління – візьміть на себе частину турбот по забезпеченню безпеки літніх батьків, родичів. Частіше їм дзвонить, відвідуйте, будьте в курсі всіх їх справ. Укріпить вікна, двері, де вони живуть. Поясніть, як небезпечно пускати в будинок сторонніх. Навчіть їх вимагати у представників влади, що прийшли до вас, документи, номери робочих телефонів, за якими бажано відразу передзвонити і дізнатися про мету візиту. Таке скрупульозне ставлення до відвідувачів, швидше за все, відлякне шахраїв.

Якщо ваша банківська картка потрапила у "пастку"

«Умільці» виготовляють пластикову накладну панель, яка виглядає як приймач картки банкомату, з вмонтованою в неї мікро-відеокамерою. Готову накладку вони фарбують в колір вибраного банкомату і встановлюють на нього.

Через деякий час знімають пристосування. За допомогою комп'ютера зчитують зібрану на мікросхему інформацію про рахунок власника картки і переносять її на інший магнітний носій, створюючи таким чином дублікат або карту-клон. Завдяки запису з відеокамери отримують відповідний пін-код, після чого спокійно знімають з рахунків гроші.

Якщо ви не хочете стати жертвою такого виду шахрайства, треба бути дуже уважними при знятті грошей з банкомату, уважно роздивитись, чи немає на ньому додаткових пристроїв, яких не було раніше, чи які відрізняються з загального виду банкомата. При можливості, краще користуватись банкоматом, який знаходиться в середині банківського відділення - навряд чи шахраї ризикнуть поставити на нього пристрій на очах у охоронців і співробітників банку.

Ви лікувалися у шахраїв?

Де можна купувати ліки?

На території України ліки можна продавати виключно в аптечних закладах (аптеках, аптечних пунктах, аптечних кіосках).

Купувати ліки в Інтернеті вкрай небезпечно для здоров’я та життя! За даними наших європейських колег, 50% усіх ліків, що продаються через мережу Інтернет, є фальсифікованим. В Україні непоодинокі випадки, коли прийом куплених в Інтернеті ліків закінчувався госпіталізацією до реанімаційного відділення!

Аптекам, що мають діючу ліцензію, дозволяється мати свої Інтернет-сайти. На них вони можуть публікувати асортимент своєї продукції та ціни на них.

Як контролюється якість ліків в Україні?

Варто зазначити, що Україна має систему контролю якості ліків. Держлікслужба України контролює якість лікарських препаратів на етапі виробництва, ввезення в Україну та під час продажу в аптечних закладах. Якщо виявляється, що лікарський засіб є неякісним, відповідний припис надсилається електронною поштою до усіх суб’єктів господарювання. Протягом 48 годин припис отримує особа, яка відповідає за якість лікарських засобів на підприємстві, оптовому складі або в аптеці. Відтак, вилучає неякісні лікарські препарати та відправляє на утилізацію.

Як поскаржитися на якість ліків?

Аби подати скаргу на якість лікарського засобу, достатньо написати листа на адресу однієї з територіальних інспекцій (адреси) або на адресу Держлікслужби України. У скарзі необхідно вказати:

  • повне ім’я, прізвище та по-батькові особи, яка скаржиться;
  • місце проживання громадянина;
  • назву суб’єкта господарювання, в якого придбано лікарський засіб;
  • надати зразок лікарського засобу або вказати повну назву лікарського засобу, номер серії лікарського засобу, виробника;
  • додати чек (або ксерокопію копію чеку) за сплату в аптеці, де придбано лікарський засіб;
  • чітко вказати сутність скарги;
  • скарга повинна бути підписана заявником чи заявниками із зазначенням дати.

Чи лікують БАДи?

В останні роки в арсеналі шахрайських «відмичок для вашого гаманця» з'явилася нова схема: продаж підроблених і не ліцензованих біологічно активних добавок (БАДів). У недобросовісній рекламі, що потрапляє навіть у телевізійні засоби масової інформації, БАДи позиціонуються як високо ефективні засоби для лікування практично всіх захворювань.

Природно, будь-яка торгівля «панацеєю» - це банальний обман. До того ж БАДи, як правило, коштують чималих грошей, а попадаються на цю вудку зазвичай малозабезпечені громадяни, пенсіонери та інваліди. На відміну від ліків, БАДи не лікують, вони можуть справляти лише профілактичну дію. Отже, БАДи може приймати виключно здорова людина. Перевірити чи є придбаний засіб ліками або БАДом можна за відповідним реєстром чи уважно ознайомитись із листком-вкладишем, який додається до упаковки. На ньому має бути вказано чи є даний продукт лікарським засобом чи БАДом. Врешті-решт, запитати про це можна у провізора аптеки, який зобов’язаний надати вам точну інформацію. Лікарські засоби та бади не є взаємозамінними!

Зазначимо, Держлікслужба України не контролює якість БАДів, тому не приймає скарги на якість БАДів. Якою б привабливою не здавалася реклама ліків, необхідно пам’ятати, що самолікування може мати згубні наслідки.

І пам’ятайте: вчасне звернення до лікаря – є запорукою ефективного лікування та швидкого одужання!

Як розпізнати і що зробити?

Пізнати недобросовісних «лікарів» нескладно. Зазвичай БАДи поширюють нелегальні торговці, які видають себе за медпрацівників. Ці люди обходять квартири і навіть організації, нав'язуючи свої послуги щодо діагностики та лікування будь-яких хвороб. Запам'ятайте: справжніми ліками не торгують «з рук».

БАДи також часто рекламуються за допомогою листівок, рекламних оголошень в газетах та інших засобах масової інформації, в Інтернеті. Зазвичай, в оголошенні вказується телефон, за яким можна замовити експрес-доставку, заплативши за неї шляхом грошового переказу.

Щоб не стати жертвою шахраїв, при купівлі біологічно активних добавок слід дотримуватися простих правил: купуйте біологічно активну добавку тільки в аптеках, аптечних магазинах та кіосках, спеціалізованих магазинах із продажу дієтичних продуктів або спеціальних відділах магазинів; перед застосуванням БАДів обов'язково проконсультуйтеся зі своїм лікарем.

Чи можна довіряти рекламі «медичних приладів», «диво-приладів»?

На адресу Держлікслужби України постійно надходять скарги від споживачів на, нібито, «чудодійні прилади». Люди витрачають тисячі гривень на придбання таких «лікувальних приладів», які під час перевірки виявляються звичайними масажерами чи обігрівачами. Звертаємо увагу споживачів: справжні серйозні медичні прилади продаються не для власного вжитку, а для використання у медичних установах, що мають відповідну ліцензію! Єдині прилади, що можуть продаватися не для застосування у лікарні, а для використання у домашніх умовах – це термометри (для вимірювання температури тіла), тонометри (для вимірювання артеріального тиску), глюкометри (для вимірювання вмісту цукру в крові) та ще, зовсім, невеликий асортимент приладів. Перед купівлею будь-якого медичного приладу проконсультуйтесь зі своїм лікарем,оскільки, дуже часто медичні «диво-прилади» можуть продавати люди, які лише видають себе за медичних працівників, аби нажитися на хворобі та стражданні людей.

Найкраще, що ми можемо вам порадити, це:

  • не купуйте ліки в Інтернеті;
  • не купуйте ліки «з рук», в тому числі у людей, які можуть видавати себе за медичних працівників;
  • не займайтеся самолікуванням;
  • не купуйте БАДи замість ліків і навпаки;
  • якщо ви вирішили купити БАДи, проконсультуйтеся з лікарем.

Як не стати жертвою шахраїв, які пропонують дешеві продукти та товари

Винахідливі шахраї ходять по дворах багатоповерхових будинків і пропонують людям, що сидять на лавках, придбати за відверто низькими цінами продукти харчування, наприклад, муку і цукор.

В основному, жертвами злочинної діяльності таких шахраїв стають особи похилого віку. Злодії входять до них у довіру, завіряють в порядності своїх намірів. При укладенні усної угоди однією з необхідних умов є передача грошей відразу ж на місці. Товар обіцяють підвезти увечері на автомобілі.

Довірливі пенсіонери дуже радіють таким пропозиціям і відразу ж віддають гроші. Коли ж настає час домовленості, люди виходять на вулицю і протягом кількох годин «виглядають» машину з товаром. Тільки після тривалого очікування вони розуміють, що стали жертвами обману.

У даному випадку єдина порада: спочатку - товар (якість якого ви перевірите), а потім - гроші. При цій вимозі шахраї втратять до вас інтерес.

Контрафакт

Сумнівні, невідомо де і ким виготовлені, підозріло дешеві товари, що видають за продукцію відомих марок (як вітчизняних, так і іноземних), в поліцейській практиці називаються контрафактом.

Іноді це підробки, виготовлені нелегально, іноді - контрабанда, ввезена з інших країн. Основна проблема з такими товарами не тільки в тому, що їх виробники та постачальники уникають оподаткування, а й в тому, що вони підривають економічну безпеку нашої держави. Багато з таких товарів просто небезпечні - адже ніякого контролю за їх якістю немає і бути не може! Контрафактні іграшки викликають у дітей алергію, контрафактні продукти можуть виявитися зіпсованими, а несертифікована електроніка може спалити ваш будинок, викликавши коротке замикання.

Як розпізнати і що зробити?

Ось деякі приводи насторожитися:

  • Зовнішній вигляд товару на вітрині викликає підозру, а ціна - реально низька для продукції даної марки.
  • Ви зустрічаєте у продажу цілу палету упаковок (наприклад, молока або прального порошку), на яких час виготовлення на маркуванні збігається до секунди. Це кустарна підробка: на справжньому конвеєрі такого бути не може.
  • Спиртні напої пропонуються до продажу в торговій точці, що не має ліцензії на торгівлю алкоголем.
  • CD або DVD містить цілу добірку програм або фільмів. На ліцензійному диску продукт може бути тільки один, поліграфія повинна бути якісною.

Якщо у вас як у споживача виникла підозра на предмет легальності тієї чи іншої продукції, правильним буде звернутися з сигналом до правоохоронних органів.

Відпустка "за подвійний рахунок"

Кожен із нас з нетерпінням чекає на відпустку, скрупульозно заощаджуючи гроші упродовж року. Алібі економії залізне – щасливі дні закордонного відпочинку на морі з золотим берегом…Але, як кажуть, не все те золото, що блищить, і на сонячному небі з’являються хмари. А у нашому випадку – це звичайнісінькі шахраї. Тож, якщо ви бажаєте, аби ваша відпустка пройшла вдало, варто знати деякі «підводні каміння».

Зникаюче агентство

Схема шахрайства досить проста. Ближче до початку сезону відпусток відкривається якесь ТОВ «NNN». Воно активно розміщує рекламу, знімає офіс, обіцяє сервіс на вищому рівні та виконання будь-яких бажань клієнта. І все це за дивно низькою ціною. Дефіцитний тур в останній момент, проблеми з оформленням візи, вікна готелю прямо на море – всі ці та багато інших побажань клієнта фірма готова вже зараз виконати. Але тільки після передоплати. Правда, саме після цього казка і закінчується. З’являється безліч маленьких проблем, через які доводиться відкладати видачу вашої путівки та квитків. Але через якийсь час фірма (перестає навіть будь-що обіцяти) тихо зникає.

Що робити?

Якщо ви вирішили звернутися до турфірми для організації вашого відпочинку, обов’язково перевірте ліцензії, сертифікати та інші документи – не полінуйтеся! Пам’ятайте, що безкоштовний сир буває тільки в мишоловці!

«Афери на місці прибуття»

Але якщо ви все ж таки отримали путівку і прибули за місцем призначення, не поспішайте спокійно зітхати. Навіть тут на вас може чекати неприємний сюрприз. І чекати його можна де завгодно: у готелі, магазинах, на екскурсіях. Уявіть ситуацію: людина приїжджає до Туреччини, його зустрічає представник компанії та вже в автобусі оголошує, що він їде зовсім не в той готель, в який була куплена путівка (найчастіше проживання в ньому коштує в 2 рази дешевше). Буває й так, що компанія виявляється не винна в ситуації, що склалася. Тоді відбувається рівноцінна заміна.

Але іноді можуть запропонувати, навпаки, більш дорогий готель. У цій ситуації важко що-небудь зробити, окрім як доплатити деяку суму і їхати туди. Марно відмовлятися заселятися або повертатися в аеропорт. Пізніше можна переселитися, але в іншому готелі не дадуть жодного підтвердження вашого в ньому перебування і відшкодовувати завдані вам незручності ніхто не стане.

Що робити?

Ви можете підстрахуватися: перед від’їздом зателефонуйте в готель, куди вас відправляє турфірма, і з’ясуйте, чи заброньовано там номер на ваше ім’я.

Ви стали жертвою інтернет-шахраїв?

Кількість користувачів мережі Інтернет в Україні збільшується з кожним роком. Також збільшується кількість розрахунків між покупцями та продавцями за допомогою Інтернету. Відповідно зростає рівень шахрайства у всесвітній мережі.

Щоб не поповнити ряди жертв Інтернет-шахраїв, треба дотримуватись простих правил:

  • Не повідомляйте інформацію про платіжну картку або картковий рахунок через мережу Інтернет, наприклад ПІН-код, паролі доступу до рахунків, термін дії платіжної картки, кредитні ліміти, персональні дані тощо.
  • Для оплати товарів (послуг) через мережу Інтернет використовуйте окрему платіжну картку з граничним лімітом, яка передбачена тільки для цього та не дає змоги здійснювати з її використанням операції в торговельній мережі та зняття готівки.
  • Необхідно використовувати сайти тільки відомих і перевірених Інтернет-магазинів.
  • Обов`язково переконайтесь у правильності зазначення адреси сайтів, до яких підключаєтесь і через які збираєтеся здійснювати оплату товарів, оскільки схожі адреси можуть використовуватися для здійснення незаконних дій або сумнівних операцій з використанням персональних даних платіжної картки.
  • Здійснювати оплату товарів, придбаних через мережу Інтернет, тільки зі свого комп`ютера з метою збереження конфіденційності персональних даних та інформації про картковий рахунок. Якщо оплата товару здійснюється через чужий комп`ютер, після завершення всіх розрахунків переконайтеся, що персональні дані та інша інформація не збереглися (знову відкривши сторінку продавця, на якій здійснювалась оплата товару).
  • Слід встановити на свій комп`ютер антивірусне програмне забезпечення і регулярно здійснювати його оновлення та оновлення інших програмних продуктів (операційної системи, прикладних програм). Це захистить вас від проникнення неліцензійного програмного забезпечення (вірусів).

    У такому випадку Вам необхідно:

    Пам’ятайте: важливим є збереження історії спілкування із правопорушником та самого факту переказу грошей.

  • негайно звернутися до поліції із письмовою заявою;

  • звернутися із повідомленням про вчинення злочину до адміністрації чи служби безпеки торгівельного майданчика мережі Інтернет, де було вчинено шахрайство, та попросити, аби вони зафіксували усі електронні сліди скоєного. У подальшому це може бути використано в якості доказів.

Як уникнути шахрайства при працевлаштуванні?

Якщо вам запропонують великі гроші або пообіцяють швидку кар'єру, не вимагаючи при цьому ні диплому про освіту, ні будь-якого досвіду, насторожіться. Пропонуємо вам декілька простих порад, аби не потрапити у халепу при працевлаштуванні. Головна з них – оцінювати все реально і не розраховувати на легкі гроші.

Порада: при пошуку роботи обов'язково проаналізуйте середній рівень оплати праці.

Адекватний і відповідальний працедавець запропонує вам средньоринкову компенсацію (плюс-мінус 20%). «Золоті гори» обіцяють не чисті на руку роботодавці.

Ні за що не платіть!

У деяких фірмах претендентам на посаду повідомляють, що для отримання бажаної посади їм необхідно заплатити "енну" суму. Наприклад, за курс навчання, за підписання договору, літератури або за оформлення міфічної дисконтної картки і т.д.

Порада: дотримуйтеся принципу - за роботу повинні платити вам, а не ви.

Ніяких усних обіцянок - тільки договір!

Ваші відносини з організацією слід оформити документально. Вимагайте, щоб з вами уклали трудовий договір. У документах мають бути чітко прописані усі умови роботи і обов'язки сторін, у тому числі розмір і порядок нарахування зарплати та інші виплати. Усні обіцянки ні до чого не зобов'язують. Зокрема, уважно читайте трудовий договір, адже надання фірмою-роботодавцем консультативних послуг не зобов’язує вас працевлаштовувати.

Ще один важливий момент, на який варто звернути увагу, щоб не бути обдуреним. Ні для кого не таємниця, що в деяких фірмах частина зарплати не фігурує у бухгалтерському обліку, а виплачується співробітникам "у конвертах". Наприклад, офіційно співробітник отримує 1000 грн., а раз на місяць начальник видає йому особисто в руки конверт із певною сумою грошей. Цей механізм зручний фірмі, яка таким чином заощаджує на податках. Але для працівника це може стати пасткою: у будь-який момент адміністрація фірми має право затримати виплату грошей на невизначений термін або взагалі відмовитися видавати "конверт". У результаті працівникові доведеться задовольнитися невеликою офіційною заробітною платнею. Отже, погоджуючись на "сірі" і "чорні" схеми оплати праці, ви завжди ризикуєте.

І ще: будьте обережними з посередницькими послугами на ринку працевлаштування. Саме посередницька діяльність у знаходженні роботи все частіше обертається для свідомих громадян звичайним шахрайством. Особи, які називають та видають себе за посередників у пошуку роботи, беруть гроші із довірливих громадян, обіцяють працевлаштування, а потім зникають. І довести вину останніх дуже важко. Адже ніякого юридичного чи законодавчого підтвердження даним злодіянням немає.

Пам’ятайте: стати жертвою шахраїв легко! Будьте пильні, перевіряйте надану Вам інформацію.

Як обманюють при купівлі нерухомості?

Фантазія професійних ошуканців невичерпна: використовуються підставні особи, підкуповуються нотаріуси, складаються спеціальні договори на користь аферистів… Шахраї заради угоди можуть змінити номери квартир на поверсі, назву вулиці на будинку. Способи обману постійно вдосконалюються. Що придумають наступного разу винахідливі шахраї, часто важко передбачити. Спробуємо описати найбільш поширені випадки обманних технологій та засоби вашого захисту від шахраїв на ринку нерухомості.

І так – схема шахрайства «заробіток на авансах».

Розпочинається все з того, що ви знайшли за спокусливою ціною привабливий об’єкт нерухомості. При узгодженні ціни вам зазвичай ще її зменшують. З’явившись у попередньо погоджений час, ви знайомитесь із власником квартири, який, безумовно, викликає враження чесної, порядної людини. На ваше прохання пред’явити документи на майно, власник, скоріш за все, надасть ксерокопії документів. На ваше запитання: «А де ж оригінали?», буде відповідь, що вони знаходяться у відповідній службі по реєстрації майна для отримання витягів та інших документів, необхідних для укладення договору купівлі-продажу. Вас заспокоять, що все гаразд і що це така процедура. Потім вам запропонують укласти договір про наміри (або попередній договір) та передати завдаток, як підтвердження того, що ви справді маєте намір купити це майно. На запитання: «Яким має бути розмір завдатку?», вам дадуть відповідь, що чим більше, тим краще, адже майно, яке ви маєте намір придбати, користується попитом і якщо знайдеться покупець, який заплатить більше, то вони, швидше за все, продадуть це майно йому.

Передаючи узгоджений розмір завдатку, ви, зазвичай, берете когось із собою, щоб ця особа була свідком. Передавши кошти, ви підписуєте договір про наміри покупки нерухомості. Термін продажу встановлюється приблизно один місяць.

З’явившись у зазначений час до заздалегідь вказаного продавцем майна нотаріуса (зверніть на це увагу: «до заздалегідь вказаного» продавцем, а не вами), ви переглядаєте правовстановлюючі документи на майно і знаходите в них деякі відмінності відносно того майна, що було вказане у договорі про наміри. Наприклад, ви мали намір придбати 3-ох кімнатну квартиру, а тут ви бачите 2-ох кімнатну; в договорі про наміри вказана одна адреса, а тут ви бачите іншу; власник за договором про наміри один, а у правовстановлюючих документах вже зовсім інший. На запитання, що виникають, вам дають наступну відповідь. Наприклад, державний реєстратор вказав, що це 2-ох кімнатна квартира, у зв’язку з тим, що в квартирі немає перегородки між кімнатою та кухнею, адреса в договорі про наміри була записана помилково, власник є братом, який захворів, тому не може з’явитись, і при всьому цьому наголошують, що ви ж бачили фактично цю квартиру. Зазвичай покупець відмовляється із зрозумілих причин придбати вказану квартиру та вимагає повернути завдаток.

Але тут виникають проблеми. Вам вказують, що це ви винні в тому, що договір купівлі-продажу не був укладений, так як не бажаєте купувати запропоновану квартиру. Як наслідок, ви порушили договір про наміри, і ніхто вам нічого не буде повертати. Ви звертаєтесь до суду. В суді вам пояснюють, що договором про наміри не можна підтвердити фактично переданий аванс, а показання свідка не є доказом у зв’язку з тим, що він не міг бачити скільки коштів ви передали. З іншої сторони знаходяться свідки, які підтверджують, що ви нічого не передавали і самі відмовились від придбання вказаного майна. Зазвичай, поки проходить судовий процес, виявляється що власник не є власником майна (квартири), а майно (квартира) за адресою, вказаною у договорі про наміри, взагалі не існує.

Так, за один-чотири місяці лише на одному лже-майні на авансових внесках за «договором про наміри» можуть заробляти від 10 до 150 тис дол. США, і при цьому «виходити сухими з води». Дану схему можуть редагувати, переставляти персонажів та більш ускладнювати.

Тепер подумаємо як можна вберегти себе від вищевказаного прикрого випадку. Так, перш за все, пам’ятайте:

  • Привабливе майно за привабливою ціною дуже рідко з’являється на ринку нерухомості.
  • Для перевірки документів вимагайте лише оригінали правовстановлюючих документів.
  • Перегляньте паспорт власника, дізнайтесь точну адресу майна і чи взагалі воно знаходиться за цією адресою, спробуйте дізнатися більше про агентство нерухомості (якщо таке присутнє в угоді), як довго воно знаходиться на даному ринку, які об’єкти за його сприяння були відчужені, навіть можете попросити документи, що підтверджують існування такого агентства взагалі (наприклад, витяг про державну реєстрацію відповідного агентства нерухомості).
  • При укладенні договорів про наміри чітко перечитайте текст договору, зверніть увагу на власника майна, адресу майна, відповідальність за даним договором, строки укладення договору,
  • Для вибору нотаріуса під час укладення договору купівлі-продажу краще запропонуйте свого, якому довіряєте.
  • Під час передачі авансу візьміть із собою двох-трьох свідків. Кошти перераховуйте виключно на р/р (розрахунковий рахунок) з попередньою перевіркою реквізитів та не забудьте зберегти квитанцію, або ж передавайте власнику майна. Попросіть, щоб він написав вам розписку про отримання ним завдатку (авансу).
  • Зазвичай, за таких умов власник починає нервуватись і говорити, що так недовіряти не можна, що ви переймаєтесь і дуже скурпульозні. Не звертайте на це увагу і робіть все, щоб максимально вберегти себе.
  • Коли підходить час для укладення договору купівлі-продажу, знову перевірте всі правовстановлюючі документи на майно. Ретельно перечитайте чи співпадає зазначена в них інформація з тією, що міститься в договорі про наміри.
  • Перевірте також паспорти, запитайте в нотаріуса чи із документами все гаразд, чи майно не знаходиться, наприклад, в кредиті, під заставою чи арештом, чи у власника немає інших осіб (третіх осіб), які б претендували на це майно.

Якщо все гаразд, підписуйте договір купівлі-продажу майна (квартири, будинку) і передавайте кошти лише в присутності нотаріуса та свідків.

Інші поради покупцям нерухомості:

  • Вказуйте у договорі купівлі-продажу реальну вартість квартири. У цьому зацікавлений не тільки продавець квартири, але і її покупець. Адже якщо продавець квартири вже після її продажу за якихось причин передумає і вирішить анулювати угоду (на що він, до речі кажучи, має повне право), суд піде йому назустріч. Квартира повертається її колишньому власникові, а власник виплачує покупцеві тільки ту суму, що вказана в договорі.
  • Будьте уважні при покупці квартири, що продається «терміново за низькою ціною». Шахраї роблять копії з документів на квартиру, яка може дійсно належати одному з шахраїв, і протягом короткого часу укладають кілька угод купівлі-продажу, а отримавши гроші, зникають. Господарем квартири в такому разі стане той покупець, який першим зареєструє її в державного реєстратора.
  • Уважно перевіряйте документи на нерухомість: нерідкі випадки, коли продають орендовану квартиру за підробленими документами.
  • Щоб обчислити шахрая, необхідно перевірити у продавця/покупця квартири справжність документів, що засвідчують його особу, в психоневрологічному і наркологічному диспансері за місцем проживання перевірити чи не знаходиться він на обліку. Це складно, але операції, укладені недієздатним продавцем, вважаються недійсними.
  • В органах опіки та піклування обов'язково перевірте наявність або відсутність рішення судових органів про визнання власника квартири недієздатним. У цих же органах необхідно дізнатися, чи є дозвіл на проведення операції з нерухомістю
  • Дуже важливо з'ясувати сімейне становище продавця квартири і можливу наявність прав на нерухомість чоловіка/дружини і дітей. Якщо з продавцем проживають неповнолітні, вимагайте у нього рішення комісії по опіці. А від чоловіка - дозволи на придбання або відчуження нерухомості.
  • Якщо продавець квартири діє за дорученням, необхідно перевірити його достовірність, а ще краще зустрітися зі справжнім власником і упевнитися, що він дійсно збирається продавати квартиру.

Знайте, що довіреність припиняє свою дію в наступних, важливих для покупця випадках:

  • закінчення строку довіреності (перевіряйте дати);
  • скасування довіреності особою, яка її видала;
  • у випадку смерті власника квартири, яка видала довіреність;
  • визнання його недієздатним, обмежено дієздатним або безвісно відсутнім;
  • визнання недієздатним громадянина, якому видано довіреність, обмежено дієздатним або безвісно відсутнім.

Зокрема, необхідно перевірити квартиру в органі державної реєстрації прав на нерухоме майно та угод з ним. Перевірка нерухомості в державній установі по реєстрації майна необхідна, щоб отримати відомості про всю історію квартири: про попередніх власників та про попередні угоди.

Ось деякі тонкощі:

  • якщо з квартирою колись був проведений обмін, необхідно переконатися, що всі особи, які були в обміні зацікавлені, повністю ним задоволені;
  • якщо квартира продається спадкоємцем, звертайте увагу на термін вступу власника квартири в права спадщини (сумнівна юридична чистота квартири, якщо термін більше шести місяців), родинні зв'язки спадкоємця (чим далі спорідненість, тим вище ризик);
  • вас також повинна насторожити насильницька смерть колишнього власника квартири;
  • необхідно з'ясувати кількість прописаних в квартирі людей;
  • чи не порушуються права громадян, які раніше жили в цій квартирі і виписалися з неї;
  • чи прописані вони за новим місцем проживання.

Що стосується фінансового аспекту перевірки квартири, то необхідно з'ясувати, чи є заборгованість по оплаті телефону, чи сплачені рахунки за комунальні послуги і т.п.

Ще один нюанс: якщо продавець заявить на суді, що грошей у нього немає (пропив, втратив, вкрали і т.д.), він буде повертати їх частинами, не більше 30% від місячної зарплати (офіційної, з якої сплачуються податки). Нескладно підрахувати, що при середній офіційній зарплаті терміни повернення грошей можуть відсуватися до нескінченності.

Поради продавцям нерухомості:

Звичайно, це не всі перевірки, які ви повинні зробити. Якщо ви прийняли рішення діяти самостійно, значить, доведеться робити роботу агентства нерухомості самому. Але виявити шахраїв ви зможете досить швидко, якщо будете уважними і перевірите хоча б частину необхідних відомостей. На жаль, навіть самий ретельний підхід до справи не зможе гарантувати вам відсутність проблем у майбутньому, пов'язаних із недосконалістю законодавства, з неправильно проведеною приватизацією, обмеженням прав тих громадян, про існування яких може не знати навіть сам продавець квартири.

  • Будьте уважні, отримуючи гроші готівкою: замість справжніх купюр вам можуть підсунути «ляльку» з газетного паперу. Звичайно, обдурити таким чином досить важко. Але не забувайте, що аферисти - чудові психологи, іноді і в голову не може прийти, що така усміхнена, ввічлива людина переслідує підступні цілі.
  • Укладаючи угоду, вказуйте в договорі реальну вартість квартири, за яку ви отримуєте гроші. Часто трапляється, коли шахраї-покупці переконують продавця квартири вказати в договорі суму менше реально заплаченої: нібито не має сенсу платити «зайві» гроші у вигляді податків.
  • Отримавши завдаток за квартиру, не можна розслаблятися, навіть якщо обидва примірника договору залишаються у продавця. Аферисти знаходять найрізноманітніші способи обману: наприклад, заплативши частину грошей, виїжджають за рештою суми. Самі приїжджають до нотаріуса, який укладає договір, і просять у нього копію договору: свій екземпляр вони нібито втратили. Довірливий або підкуплений нотаріус може піти назустріч, видати копію, а шахраї швидко зареєструють операцію і продадуть квартиру.

Щоб уникнути відповідних казусів у вашому житті, найкраще укладати вказані правочини у присутності досвідченого представника агентства нерухомості, яке не перший день працює на ринку нерухомості та цінує свою репутацію серед клієнтів

Фінансові піраміди

Фінансові піраміди, користуючись стандартною схемою, обдурили більше мільйона довірливих громадян. На жаль, вони продовжують існувати й нині. Шахраї шукають нові форми обману, при цьому намагаються не рекламувати свою діяльність.

«Пропонуємо заробити»

Зазвичай все виглядає таким чином: приємні молоді люди роздають листівки із запрошенням на високооплачувану роботу. Пропозиція дуже приваблива. У зазначений день і час у великому залі якого-небудь клубу або установи збираються сотні людей, які бажають отримати високооплачувану роботу. Співробітники фірми повідомляють, що їхня компанія займається мережевим маркетингом (називають його при цьому прогресивним видом бізнесу, широко поширеним у світі).

Про мережевий маркетинг багато присутніх зазвичай не мають жодного уявлення. На них обрушується шквал інформації: про величезні заробітки, про котеджі, побудовані співробітниками, про придбані яхти і т. д. Приголомшливі перспективи зачаровують. Для здійснення казки треба всього лише внести до бізнесу фірми кілька сотень доларів і привести з собою ще трьох клієнтів, які теж принесуть таку суму. Тільки після цього гроші потечуть у вашу кишеню. Комусь може пощастить і він, дійсно, отримає якийсь дохід. Але більшість клієнтів залишаться ні з чим.

«Елітний клуб»

Цей вид шахрайства полягає у створенні якихось елітних закритих клубів з метою отримання високого прибутку їх членами, які обов’язково повинні мати респектабельний вигляд і платити високі внески за право вступу та відвідування клубу. Клуби надзвичайно прискіпливо вибирають майбутніх членів. До уваги береться фінансовий стан, сугестивність та готовність вірити бездоказовим заявам. При цьому члени клубу офіційно не купують жодних акцій або облігацій, а оформляють внески як дарування певної суми однієї приватної особи – іншій.

«Духовне просвітництво»

Цей різновид представляє собою поділ фінансової піраміди на кілька спеціалізованих підрозділів, більшість з яких зовні займається законною діяльністю і є офіційно визнаним джерелом отримання прибутку. Важливою відмінною рисою системи є її релігійна спрямованість. Керівники «філій» і найбільш відповідальні посадові особи в них призначалися тільки з найближчих учнів гуру-засновника, що офіційно займається лише духовним просвітництвом. Але фінансова основа системи – звичайна піраміда з виплат премій осіб, які раніше вступили, за рахунок внесків новоприбулих.

«Купи-продай»

Це третя форма маскування фінансової піраміди сьогодні має найбільше поширення і мінімально вразлива в юридичному відношенні. Вона полягає в продажу якихось послуг, які ніколи не будуть надані. У світі близько 4 тисяч тільки великих компаній, які торгують за принципом «з рук в руки». Оборот їх перевищує 300 мільярдів доларів.

Як розпізнати і що зробити?

Існує ряд ознак, за якими не складно визначити фінансову піраміду:

  • у рекламі піраміди гарантується величезна, неправдоподібна прибутковість;
  • у рекламі створюється ореол дуже професійної фінансової організації, принципів роботи якої простому громадянину все одно не зрозуміти - потрібно просто довіряти творцям;
  • організатори фірми-піраміди займаються, в основному, просуванням бренду, дбають про популярність серед населення, про реальні ж проекти нічого не повідомляється;
  • «верхівка» піраміди, як правило, анонімна (хоча бувають і винятки, за яких у піраміди є «перша особа», яка закликає довіряти особисто їй);
  • до участі достатньо мінімальної суми вкладення - таким чином компанія може охвачувати максимальну аудиторію і при розвалі люди легко змиряться з втратою.

Те ж саме можна сказати і про банки, що залучають вклади населення під несподівано високі відсотки. Як правило, це є ознакою підготовлюваного банкрутства і означає, що керівництво банку намагається вирішити особисті фінансові проблеми напередодні банкрутства за рахунок вкладників.Фото без опису


« повернутися

Код для вставки на сайт

Вхід для адміністратора

Онлайн-опитування:

Увага! З метою уникнення фальсифікацій Ви маєте підтвердити свій голос через E-Mail
Скасувати

Результати опитування

Дякуємо!

Ваш голос було зараховано

Авторизація в системі електронних петицій

Ще не зареєстровані? Реєстрація

Реєстрація в системі електронних петицій

Зареєструватись можна буде лише після того, як громада підключить на сайт систему електронної ідентифікації. Наразі очікуємо підключення до ID.gov.ua. Вибачте за тимчасові незручності

Вже зареєстровані? Увійти

Відновлення забутого пароля

Згадали авторизаційні дані? Авторизуйтесь